Hybrid Yazılım Elektronik A.Ş.

DBA - Doğrulanmış Brüt Ağırlık (VGM) Kantar Entegrasyonu

Bakanlık sistemiyle ve Kantar yazılımlarıyla entegre

Doğrulanmış Brüt Ağırlık DBA Entegrasyon

Doğrulanmış Brüt Ağırlık uygulaması ile hedeflenen, yükleyicilerin vermiş oldukları yanlış brüt ağırlık bildirimleri neticesinde oluşan kazaların önüne geçmektir. Gemilerin yükleme planları, ihracatçıların taşıyıcı firmalara ve liman operatörlerine bildirecekleri gerçek brüt ağırlık baz alınarak yapılacaktır.

Firmalar Web-Servis aracılığı ile E-Devlet üzerinden DBA Belgelerini ekleyip, iptal etme işlemlerini gerçekleştirebilirler. E-Devlet aracılığı ile eklenmiş olan DBA Belgeleri UAB U-NET Otomasyon Sistemine kaydedilir. 

Aktarılan DBA Belgelerinin UAB tarafından ay başında önceki ay aktarımı yapılan DBA belgelerinin  “DBA Belgesi Kontrol Ücreti”  tahakkuku oluşturulur. Tahakkuk Bilgisi SMS aracılığı ile Firmanın belirtmiş olduğu numaraya gönderilir. Ayrıca oluşturulan tahakkuk bilgisi firma tarafından web servisler aracılığıyla da sorgulanabilir. Tahakkuk numarası ile Vakıfbank veya Ziraat bankasına ödeme yapılabilir. Ödeme yapıldıktan sonrada ödemenin UAB sistemine aktarılıp aktarılmadığı bilgisi de web servisler aracılığıyla sorgulanabilir.

İlgili firmalarca eklenmiş olan geçerli DBA Belgeleri talep eden Kıyı Tesislerinde Taşıma ve Yükleme İşlemi yapan firmalarca UAB tarafından yetkilendirmesi yapılarak E-Devlet üzerinden sorgulanarak doğrulama işlemleri yapılabilir. 


DBA Sistemi, Web Servis teknolojisi kullanılarak, platform bağımsız, güvenli, verimli ve tutarlı veri iletişimini sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.  

 

dba nasıl hesaplanır bakanlık dba sistemi dba yetki belgesi doğrulanmış brüt ağırlık ücreti yetkilendirilmiş kantar vgm kantar vgm cut off vgm fee vgm ödemesi