Hybrid Yazılım Elektronik A.Ş.

DBA Nedir?

Doğrulanmış Brüt Ağırlık, (DBA) olarak kısaltılan ve Verified Gross Mass (VGM) olan, uluslararası denizyolu konteynerli yük taşımacılığı terimidir.

DBA Nedir ?

Doğrulanmış Brüt Ağırlık, (DBA) olarak kısaltılan ve Verified Gross Mass (VGM) olan, uluslararası denizyolu konteynerli yük taşımacılığı terimidir.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi (SOLAS) VI/2 maddesine ek yaparak, konteynerlerin doğrulanmış brüt ağırlığının gemiye yükleme yapılmadan önce bildirilmesini zorunlu hale getirmiştir.

01.Temmuz.2016 tarihinde, tüm Dünya genelindeki konteynerli taşıma yapan firmalar için geçerli olacak kurallara göre, yükleten (shipper) yüklemiş olduğu her bir konteyneri için Doğrulanmış Brüt Ağırlık (DBA) verisi üretmekle mükelleftir.

Konteyner Brüt Ağırlığı Neden Önemlidir? Konteyner taşımacılığı yapan firmalar ve liman operatörleri, yükleyiciler (shipper) tarafından deklare edilmiş konteyner brüt ağırlıklarını yaptıkları operasyonel işlemlerde kullanmaktadırlar. Örneğin, konteynerleri liman içerisinde kaldırmakta kullanılan vinçler, konteynerleri bir yerden diğerine taşımakta kullanılan ekipmanlar dolu konteynerlerin brüt ağırlıkları baz alınarak seçilmektedir.

Aynı şekilde, konteyner gemilerine konteyner istifleme hesapları da, yükleyicilerin deklare etmiş oldukları brüt ağırlıklara göre yapılmaktadır. Yükleyiciler tarafından yanlış verilen konteyner brüt ağırlıkları, gemilerin güvenliği açısından büyük tehlikelerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Konteynerlerin DBA'sını gemiye yükleme yapılmadan önce bildirilmesinin zorunlu hale gelmesinde dünya genelinde yaşanan bazı olaylar.

2011 yılının Haziran ayında, Deneb isimli konteyner gemisi İspanya'nın Algeciras limanında yan yatmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde, 16 adet konteynerin deklare edilen brüt ağırlıklarının çok çok üzerinde oldukları saptanmıştır.
2007 yılının Ocak ayında, MSC Napoli isimli konteyner gemisi Manş Denizin'de fırtınaya yakalanmıştır. Gemi fırtınaya dayanamamış ve ağır hasar almış, mürettebat gemiyi terk etmek zorunda kalmıştır. Daha sonra yapılan araştırmada, gemide sağlam olarak kalan 660 konteynerden 137 tanesinin deklere edilen ağırlıktan çok daha fazla brüt ağırlığa sahip oldukları tespit edilmiştir.
4 ton olarak deklare edilen brüt konteyner ağırlığının, aslında 28 ton olması neticesinde, hatalı ekipman kullanımı sonucunda oluşan kazadır. Konteyner 2 işçinin hemen yanına düşmüştür. Limanlarda sık rastlanan bir kaza türüdür.
doğrulanmış brüt ağırlık yönergesi doğrulanmış brüt ağırlık nasıl hesaplanır ulaştırma bakanlığı doğrulanmış brüt ağırlık doğrulanmış brüt ağırlık ücreti dolu konteynerlerin brüt ağırlıklarının tespiti için yetki belgesi dba yetki belgesi nasıl alınır dba bilgi sistemi dolu konteynerlerin brüt ağırlıklarının tespiti için yetki belgesi başvuru formu dba yetki belgesi nasıl alınır dba bilgi sistemi vgm nasıl hesaplanır dba bilgi sistemi bakanlık doğrulanmış brüt ağırlık yönergesi gümrükte vgm nedir