Hybrid Yazılım Elektronik A.Ş.

e-arşiv fatura kesmek

Yeni yayınlanan tebliğ ile elektronik fatura mükellefi olmayan işletme sahiplerinin de bazı durumlarda e-arşiv fatura düzenlemesi zorunlu hale getirildi.

GİB Portal üzerinden e-Arşiv Faturası kesmek

e-arşiv fatura kesmenin zorunlu olduğu durumlar nedir?

Yürürlüğe giren yeni düzenlemelere göre:

  • Herhangi bir firmaya 1 gün içerisinde KDV dahil 5000 TL ve üzeri fatura kesecekseniz bu faturayı e-arşiv fatura olarak düzenlemeniz gerekiyor.
  • Vergi mükellefi olmayan birine 1 gün içerisinde KDV dahil 30000 TL ve üzeri fatura kesecekseniz bu faturayı yine e-arşiv fatura olarak hazırlamanız gerekiyor.

 

e-Arşiv Portalını kullanmak için şifre ve mali mühür gerekli mi?

e-Arşiv Portalı kullanmak için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. İnternet Vergi Dairesi bilgileriniz ile sisteme giriş yapmanız mümkün. e-Arşiv Portalı için mali mühür kullanmanız gerekmez.

Bu sebeple, e-Arşiv Portalını kullanmak için şifre ve mali mühür gerekli değildir.

Fatura onaylama işlemleri “GİB İmza” seçeneği ile gerçekleştirilir. Bu ekranda şifre gönderme seçeneğine ile cep telefonunuza 6 haneli bir kod gönderilir ve bu kod kullanılarak fatura imzalama işlemi tamamlanır. 

 

e-Arşiv fatura alıcıya nasıl teslim edilir?

e-arşiv portalında fatura, karşı taraf ile ne yazık ki direkt olarak paylaşılamıyor. Faturayı karşı tarafa göndermek için indirmeniz gerekiyor. Faturayı indirdikten sonra çıktısını alıp ıslak imzanız ile gönderebilir ya da bir e-posta yazarak karşı tarafa iletebilirsiniz.
 

Gönderilen e-arşiv fatura iptal edilebilir mi?

Entegratörler vasıtasıyla düzenleyip gönderdiğiniz e-arşiv faturaları 7 gün içerisinde iptal edebilirsiniz. Ancak bu durum GİB e-Arşiv Portalı için geçerli değil. Portalda düzenleyeceğiniz e-arşiv faturalarını ne yazık ki iptal edemezsiniz